piątek, 7 marca 2014

Rodzimy bestiariusz, rodzime duchy...

Zaczęło się od jednej książki, oczywiście wszystko co "złe" to przez Niebieskie Smoki.... a niedawno ukazała się druga tych samych autorów, prezentuję więc obie. Wychodzę z założenia, że mitologii słowiańskiej nigdy za wiele (piękny leksykon stworzeń zamieszkujących w pobliżu ludzkich siedzib jak i kryjących się w leśnych ostępach, błąkających po polach czy mieszkających w strumieniach i stawach), jak i świadomości o historii i kulturze własnego regionu (widma, duchy i upiory posegregowane według województw, a następnie poszczególnych miast i zamków).  Ciekawe czy ukaże się część trzecia?


Bestiariusz słowiański, pięknie ilustrowany przez Witolda Vargasa, odzwierciedla ogromny i barwny świat polskich wierzeń ludowych. Jak podają autorzy: "Studiując rodzime baśnie, podania i legendy, odnosimy nieodparte wrażenie, iż nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści." Książka ta jest zaproszeniem do podróży śladami opowieści naszych przodków, mitów pełnych słowiańskiej "magii" tak rzadko obecnej we współczesnej polskiej kulturze. Wielokrotnie, poszczególne stworzenia opatrzone są dowcipnym komentarzem bądź to fragmentem poezji znanych twórców na przestrzeni wieków. Dla chętnych - bibliografia - w celu zgłębienia tematu.


Jest to bogato ilustrowany leksykon duchów, zjaw i upiorów straszących w polskich miastach i zamkach. Autorzy odszukali w polskiej historii i legendach postaci najbardziej znanych, ale też tych zapomnianych, a ciekawych duchów i widm. Można by czuć pewien niedosyt historii związanych z danymi widziadłami, jednak na szczęście, na końcu jest przepiękna bibliografia, ponad 200-pozycyjna - zawsze można bardziej zagłębić się w temacie i czytać do samego rana.. 

Ilustracje są nieco bardziej mroczne niż w pierwszej części - ciężko powiedzieć czy byłaby to odpowiednia lektura dla dzieci... może gimnazjaliści mogliby spokojnie sięgnąć po tę lekturę - w tym wieku następuje samoistne przytępienie na sceny i postaci upiorne i makabryczne, po odpowiedniej dawce gier z gatunku sf, fantasy i innych pospolitych strzelanek. Dla dorosłych to oczywiście również ciekawostka. Czytanie przed snem jedynie na własną odpowiedzialność. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz