piątek, 24 października 2014

Koncept

Koncept - "zagadki w nietypowej odsłonie", według mnie a MUST każdej imprezy towarzyskiej do spółki z DIXIT-em i PARTY ALIAS.


W grze Koncept celem jest odgadywanie haseł pokazywanych przez innych graczy. Ale... pokazujący nie może się odzywać ani nic pokazywać, czy rysować, do dyspozycji ma tylko planszę z różnymi obrazkami i za pomocą znaczników będzie wskazywał te, które będą miały naprowadzić odgadujących.


Płyn, do jedzenia, biały - to oczywiście mleko.


 Płyn, także do jedzenia, tym razem czerwony
- może to być np. ketchup lub czerwone wino.


Zwierzę, które kojarzy się z wodą
- pierwsze co przychodzi do głowy, to oczywiście ryba.


W Koncept możesz pokazać w łatwy sposób także bardziej skomplikowane pojęcia. Narzędzie, mechaniczne, do cięcia drewna? Piła mechaniczna.


A człowiek, związany ze sztuką, z którym nieodłącznie kojarzy się ucięte ucho? To Vincent van Gogh.


Zawartość pudełka:
  • 1 plansza z symbolami
  • 5 zestawów pionków
  • 1 zielony zestaw składający się z pionka Głównej Kategorii (duży znak zapytania) i 10 kosteczek;
  • 4 zestawy (niebieski, czarny, czerwony, żółty), z których każdy składa się z pionka Podkategorii (wykrzyknik) i 8 kosteczek
  • 110 kart z hasłami; na każdej 9 słów/fraz o trzech poziomach trudności: łatwym, trudnym i mistrzowskim
  • żetony pojedynczych i podwójnych punktów zwycięstwa (podwójne są warte 2 PZ, pojedyncze 1 PZ)
  • 2 pomoce gracza
  • 1 miseczka
 

Gracz ma do dyspozycji jeden główny znacznik, którym wyznacza kategorię główną i używając znaczników pomocniczych dookreśla ją wskazując inne skojarzenia. Jeśli potrzebuje może użyć dodatkowych znaczników w innym kolorze, aby pokazywać inne rzeczy, które mogą naprowadzić na trafne skojarzenie.


Koncept sprawdzi się w każdym towarzystwie, hasła mają 3 poziomy trudności, więc na najłatwiejszym można grać nawet z dziećmi już od 10 roku życia. Do tego na każdej karcie jest 9 haseł, po 3 z każdego poziomu trudności, więc zawsze jest wybór, a są one tak ułożone, aby każdy znalazł coś dla siebie. Zwycięża gracz, lub jeśli gra się drużynowo - gracze, którzy dzięki odgadnięciu największej ilości haseł zgromadzili najwięcej punktów.

 

Gra jest naprawdę przepięknie wykonana, cieszy oczy pięknymi kolorami, symbolami i porządną planszą. Można ją wykorzystywać nie tylko podczas imprez, ale też (zamienić wówczas należy karteczki z hasłami)  w nauce języków obcych - i to dowolnego języka! Brak napisów jest w tym momencie zbawienny, a planszę ściągę ze znaczeniem piktogramów można przygotować wcześniej bądź umówić się co do znaczenia. Grą jestem zakochana od pierwszego wejrzenia i dostania jej w swoje ręce! :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz