czwartek, 12 marca 2015

Stwórz sobie komiks

Nowa gra, która mnie zachwyciła... nie tylko pod względem towarzyskim (obok Dixita, Party Time, Konceptu i innych), ale też jako pomoc dydaktyczna, podczas nauki angielskiego, jak i każdego innego języka - piękne ilustracje, dające szerokie spektrum możliwości skojarzeń i opowieści.


Komiks pozwala na tworzenie opowieści poprzez układanie kolejnych kart kadrów tak, aby by powstała pełna strona komiksu. Każdy z graczy dostaje do ręki 12 dwustronnych kart i w ograniczonym czasie musi do nich wymyślić historyjkę na zadany (lub wylosowany) temat.


Przykładowa historia, zapodana przez Rebel... 
Temat: Nieprzespana noc
"Był chłodny, jesienny poranek, a detektyw wyglądał przez okno swojego biura na 36 piętrze. W dłoni trzymał opróżnioną już szklankę, a w popielniczce dogasał kolejny niedopalony papieros. Miał podkrążone oczy i widać po nim było, że nie dane mu było zmrużyć oka tej nocy. Z zadumy wyrwał go widok sznura przelatujących gęsi.
- Wiem! - wykrzyknął.
- To ona go otruła, kobieta w orlej masce, jego konkubina!"


Można się więc zastanowić jaką historię najlepiej zaprezentować? Przygodową? Kryminalną? Horror? Romans? A może SF? Opowieść może być zabawna, straszna, ekscytująca albo wzruszająca... wybór należy do opowiadającego. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach: treść historii powinna dobrze pasować do tematu i zostanie oceniona przez innych graczy... a ten, kto zdobędzie najwięcej punków, wygra! Chociaż, tak naprawdę, czy chodzi o zdobywanie punktów? Czy o ciekawą zabawę i mile spędzony czas? W żadnej z gier nie przywiązuję szczególnej uwagi do punktów zwycięstwa (no może oprócz canasty), ale do emocji, które towarzyszą danej grze, i które ona wyzwala - jak i do towarzystwa, z którym można w dane gry grać. A kto wygra? To sprawa drugorzędna...


Dla tych jednak, którzy idą standardowym trybem - po ułożeniu kart następuje prezentacja stworzonych historii, a następnie ich ocena, podczas której nagradza się te najbardziej pomysłowe, emocjonujące i najlepiej ułożone.


W grze może wziąć udział jednocześnie do dziesięciu osób. Rozgrywka posiada dwa warianty, zależne od liczby graczy: solowy i drużynowy.

Uwaga! Wcale nie ten, kto opowiada najlepsze historie wygrywa! Punkty przyznawane są nie tylko za otrzymanie głosów na własną historię, ale też za dobre zagłosowanie, podobnie jak w grze Dixit - oczywiście jeśli dalej bawimy się w punkty zwycięstwa! :)


Zawartość pudełka:
  • 5 plansz Stron Komiksu
  • (1 dla każdego gracza/drużyny)
  • 150 kart Kadrów
  • 10 żetonów Punktacji
  • 10 żetonów Postaci
  • 50 żetonów Oceny (5 dla każdego gracza)
  • 21 żetonów Marudy
  • 1 klepsydra (90 sekundowa)
  • 1 instrukcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz