niedziela, 5 stycznia 2014

Wiedźmy

Polowanie na wiedźmy czas zacząć. W oczekiwaniu na ukazanie się polskiej wersji trzeciej planszówki ze świata dysku (mającej dużo do czynienia ze Strażą Miejską i Smokami), a będąc zachwycona po pierwszej w kolejności - Ankh-Morpork, czas przyjrzeć się z bliska Wiedźmom.

Grafika, ponownie urzeka, wykonanie staranne, plansza piękna... miałabym jedynie zastrzeżenie co do ilości kart - mogłoby być więcej a i same problemy zróżnicowane bardziej. Z trudnymi problemami wcale tak łatwo nie jest sobie poradzić, zwłaszcza w początkowej fazie gry, za to łatwe stają się nieznośnie powtarzalne: O Boże... chyba zostanę akuszerką, znowu ciąża?  Gorączka... znów ktoś ma gorączkę? O, kolejna chora świnia do uleczenia... Mogły by być bardziej zróżnicowane... problemów w krainie Lancre nie brakuje. :)

Pytanie czy jest to gra wyłącznie dla pań, czy panowie mogliby sobie też trochę poczarować? No cóż, to pewnie zależy od indywidualnych upodobań, ale na jedną partyjkę można by zarzucić na siebie czarną sukienkę, spiczasty kapelusz i poczuć trochę wiatru pod miotłą... a warto. :)


Życie młodej Wiedźmy to nie bułka z masłem. Wstajesz przed wschodem słońca, a kładziesz się na długo po jego zachodzie. Wynagrodzenie? Ubezpieczenie? Zapomnij!

Nie ma czasu na myśli o emeryturze, gdy jednego dnia leczysz świnię farmera Poorchicka, a drugiego odpierasz inwazję Elfów! Ale nie trać głowy, nawet gdy sprawy ułożą się według możliwie najgorszego scenariusza. Wszak opiekuje się tobą Babcia Weatherwax, gotowa podać ci pomocną dłoń.


Świat Dysku - Wiedźmy to druga po „Świat Dysku - Ankh-Morpork” gra planszowa z fantastycznego uniwersum Świata Dysku.


Autorem obydwu gier jest Martin Wallace, jeden z najwyżej cenionych twórców gier planszowych na świecie. „Świat Dysku: Ankh-Morpork”, wydany w 2011 r.– do tej pory na świecie został sprzedany w ponad 50 tys. kopii, jest ona również jedną z najlepiej sprzedających się gier planszowych w Polsce. Gra „Świat Dysku: Wiedźmy” (tak samo jak „Świat Dysku: Ankh-Morpork”) zostanie wydana na oficjalnej licencji Sir Terry’ego Pratchetta.

Akcja gry toczy się w naznaczonej magią krainie Lancre. Gracze wcielają się w role młodych wiedźm, takich jak Tiffany Obolała czy Petulia Chrząstka, które uczą się magii podczas rozwiązywania licznych problemów, jakie wiążą się z życiem mieszkańców Świata Dysku. Młode i niedoświadczone bohaterki, subtelnie łącząc głowologię, magię (no i czasem niezbędną filiżankę herbaty), będą musiały stanąć na przekór wyzwaniom – od błahych, jak choroba świnki, aż po tak poważne, jak inwazja elfów.

Życie młodej wiedźmy w Lancre potrafi dać w kość, ale gracze będą mogli wspomagać swoje bohaterki całą gamą najciekawszych postaci ze Świata Dysku. Obok Babci Weatherwax, Niani Ogg czy Magrat Garlick, po stronie graczy stanie cała plejada bohaterów zrodzonych w wyobraźni Terry’ego Pratchetta. A gdy sprawy będą się miały na prawdę źle, a młoda wiedźma zacznie zachowywać się jak Czarna Alis, zawsze będzie mogła liczyć na wsparcie koleżanek i herbatę we wspierającym gronie. A jak wiadomo, dobra herbatka nie jest zła i potrafi zdziałać cuda.


Świat Dysku - Wiedźmy to gra przygodowa dla całych rodzin i grup przyjaciół (od 1 do 4 osób), którą można rozgrywać zarówno w wariancie rywalizacji, jak i kooperacji. W porównaniu do „Świat Dysku: Ankh-Morpork” relacje między graczami będą nieco bardziej przyjacielskie, oczywiście na tyle, na ile to możliwe w uniwersum Świata Dysku. Sam Sir Terry Pratchett, jak i jego współpracownicy z Discworld Emporium, zadbali o zgodność fabuły gry z fabułą książek ze Świata Dysku, a sama gra została pięknie zilustrowana przez Petera Dennisa.

Zawartość pudełka:
 • instrukcja
 • kartonowa plansza
 • 4 pionki Wiedźm
 • 4 kostki
 • 30 żetonów łatwych problemów
 • 17 żetonów trudnych problemów
 • kartę pomocy
 • 4 karty Wiedźm
 • żeton niewidzialności
 • żeton Ulecz chorą świnkę
 • żeton magii
 • 55 kart
 • 16 żetonów rechotu
 • 12 żetonów kryzysów
 • 12 żetonów Czarnej Alis


Świat Dysku: Wiedźmy – Sabat Czarownic to dodatek do polskiej edycji gry „Świat Dysku: Wiedźmy”.


W pudełku znajdują się modele bohaterek: Tiffany Obolałej, Dimity Hubbub, Petulii Chrzęstnej oraz Annagrammy Hawkin, wykonane z barwionej żywicy. Wyglądają na planszy znacznie lepiej niż tradycyjne pionki, rzekłabym: mrauu mrauuu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz